Lakásbiztosítás kalkulátor 2025 - Otthonbiztosítás online
Hasonlítsa össze partnereink lakásbiztosítási ajánlatait kalkulátorunkkal!
A lakásbiztosítás egy olyan pénzügyi védelmet nyújtó szerződés, amely az ingatlanban és az ingóságokban keletkező károkat téríti meg különféle káresetek, például tűz, csőtörés, vihar, betörés vagy egyéb váratlan események esetén.
Ez a biztosítás azért fontos, mert egy nagyobb kár jelentős anyagi terhet róhat a tulajdonosra, míg egy megfelelő biztosítási fedezet segítségével elkerülhetőek a váratlan kiadások. Emellett sok biztosító kiegészítő szolgáltatásokat is kínál, például felelősségbiztosítást, amely akkor nyújt védelmet, ha valaki másnak okozunk kárt az ingatlanban vagy azon kívül. Ezenkívül a lakásbiztosítás egyesesetekben kötelező – például CSOK hitel igénylésekor.
Lakásbiztosítás váltáson gondolkodik?
Márciusban biztosítási évfordulótól függetlenül felmondhatja lakásbiztosítását! Online kalkulátorunk segítségével könnyedén összehasonlíthatja a biztosítók ajánlatait, és meggyőződet arról, hogy a jelenlegi lakásbiztosítása továbbra is a legkedvezőbb konstrukció-e.
A lakásbiztosítás váltásáról részletesen ebben a cikkben olvashat!
Kinek éri meg lakásbiztosítást kötni?
A lakásbiztosítás megkötése szinte mindenkinek ajánlott, aki ingatlannal rendelkezik vagy abban él, mivel váratlan káresemények, például tűz, vízkár vagy betörés esetén anyagi védelmet nyújt. Különösen megéri azoknak, akik nagyobb értékű ingóságokat, például műszaki cikkeket vagy bútorokat szeretnének biztosítani.
A lakásbiztosítás bérlők számára is hasznos lehet, hiszen a biztosítási csomagok gyakran tartalmaznak felelősségbiztosítást is, amely például egy véletlen csőtörés esetén fedezheti a szomszédoknak okozott károkat. Hitelből vásárolt lakás esetén a bankok gyakran kötelezővé teszik a lakásbiztosítás kötését.
Kell lakásbiztosítás lakáshitelhez?
Igen, a legtöbb esetben a bankok megkövetelik a lakásbiztosítás meglétét a hitel folyósításának feltételeként. A biztosításnak fedeznie kell legalább az ingatlan szerkezetében keletkező károkat, és a bankot, mint zálogjogosultat is be kell jegyeztetni a szerződésbe. Ez azt jelenti, hogy a biztosítási szerződésben a bank lesz a kedvezményezett, így nagyobb káresemények esetén a bank kapja meg a kártérítést a hiteltartozás erejéig.
A bankok gyakran javasolnak biztosítási terméket, de nem kötelezhetik arra, hogy a hitelszerződéshez azt válassza, amit ajánlanak. A biztosítás díját Önnek kell fizetnie, ezért érdemes tájékozódni az árakról és a feltételekről, hogy a legmegfelelőbb ajánlatot válassza.
Mit fedez a lakásbiztosítás?
Az ingatlanbiztosítások általában a következő alapfedezeteket tartalmazzák:
- Tűzkár, robbanás, villámcsapás;
- Viharkár, felhőszakadás, árvíz;
- Hónyomás, jégverés;
- Földrengés, fölcsuszamlás, kő- és földomlás, üregbeomlás;
- Idegen jármű ütközése, légi jármű ütközése, idegen tárgy rádőlése.
A lakásbiztosítás nyújt fedezetet a home office-ban használt eszközökre?
A lakásbiztosítás fedezetet nyújthat a home office-ban használt elektronikai eszközökre, például laptopokra, monitorokra, nyomtatókra és egyéb munkaeszközökre, de a pontos fedezet a biztosítási szerződéstől és a választott csomagtól függ.
• Alapfedezetként a biztosító jellemzően megtéríti az eszközökben keletkező károkat, ha azok például tűz, villámcsapás, robbanás, vezetékes vízkár vagy betöréses lopás következtében sérülnek vagy megsemmisülnek.
• Kiegészítő biztosítás lehet szükséges akkor, ha az eszközöket például véletlen leejtés, folyadékkár vagy áramingadozás miatt éri sérülés. Bizonyos biztosítók külön kiegészítőként ajánlanak fedezetet munkavégzéshez használt informatikai eszközökre, akár garancián túli meghibásodás esetére is.
• Fontos, hogy ha az eszközök céges tulajdonban vannak, előfordulhat, hogy a biztosító nem téríti meg a károkat, mivel az ilyen eszközökre általában a munkáltató felelőssége vonatkozik. Ezért érdemes a szerződési feltételeket alaposan átnézni, és szükség esetén egyedi fedezetet igényelni.
Milyen káresetekre nyújthat még kiegészítő fedezetet egy lakásbiztosítás?
Kiegészítő fedezetet a következő káresetekre biztosíthatunk:
• Betörés, betöréses lopás, rablás, vandalizmus;
• Csőtörés, vezetékes vízkár, beázás, üvegtörés;
• Villámcsapás másodlagos hatása (indukciós kár)
• Baleset-biztosítás, felelősségbiztosítás(ok)
Egyes ajánlatok a következő káreseményekre is nyújtanak fedezetet:
• Oltás, mentés, rom- és törmelékeltakarítás, kárenyhítés költségei;
• Ideiglenes lakás költségei, elmaradt bérleti díj;
• Szigetelési hibák, személyi okmányok pótlása és bankkártyák letiltása, zárcsere költségei, készpénz, vállalkozás vagyontárgyai
Mit nem fedez a lakásbiztosítás?
A lakásbiztosítás számos káresetre fedezetet nyújt, de vannak olyan helyzetek, amikor a biztosító nem téríti meg a kárt. Ezeket kizárásoknak vagy mentesülési okoknak nevezik. Íme néhány gyakori eset, amikor a biztosító nem fizet:
• Szándékos vagy gondatlan károkozás: Ilyen például, ha a tulajdonos vagy a vele egy háztartásban élő személy szándékosan vagy súlyos gondatlanságból okoz kárt (például, ha égve hagyott egy gyertyát és emiatt tűz keletkezik).
• Karbantartás hiánya, elhanyagolás: A biztosító nem téríti meg a kárt, ha az az épület elhanyagoltságából fakad, például, ha a csőtörés azért következik be, mert a vízvezetékeket évekig nem tartották karban.
• Természeti katasztrófák bizonyos esetei: Egyes biztosítók kizárhatják például a földrengést, földcsuszamlást, árvizet vagy vihar által okozott károkat, ha ezek nincsenek külön fedezetként megkötve.
• Háborús események, terrorcselekmények: Ha az ingatlanban kár keletkezik háború, zavargás vagy terrorcselekmény következtében, a biztosító általában nem nyújt fedezetet.
• Lopás és betörés bizonyos esetekben: Ha az ingatlan nincs megfelelően zárva, vagy ha a biztosított nem tudja igazolni az ellopott értékek meglétét, akkor a biztosító megtagadhatja a kártérítést.
• Elmaradt biztosítási díj miatt: Ha a biztosított nem fizette be időben a biztosítási díjat, a biztosító elutasíthatja a kárigényt.
Ezek az általános kizárások biztosítónkként eltérhetnek, ezért mindig érdemes alaposan áttanulmányozni a szerződési feltételeket.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő lakásbiztosítást?
A megfelelő lakásbiztosítás kiválasztásakor nemcsak az alapfedezeteket kell figyelembe venni, hanem érdemes megvizsgálni a különböző kiegészítő fedezeteket is. Ezek extra védelmet nyújthatnak például betöréses lopás, vízkárok, üvegtörés, villámcsapás miatti túlfeszültség, vagy akár háztartási gépek meghibásodása esetén.
Ha home office-ban dolgozik, akkor különösen fontos lehet az elektronikai eszközök biztosítása, míg egy családi ház esetén a melléképületek, kerítés vagy kerti bútorok fedezete is szóba jöhet. Minden esetben gondolja át, milyen extra védelemre lehet szüksége, és ne kizárólag az ár alapján döntsön, hanem a biztosítás által nyújtott szolgáltatások szerint is. A megfelelő biztosítási összeg meghatározása szintén kulcsfontosságú, annak érdekében, hogy elkerüljük az alulbiztosítottság, a túlbiztosítottság, vagy a többszörös biztosítás problémáját.
Alulbiztosítottság akkor lép fel, ha a biztosítás összege nem fedezi az ingatlan teljes újjáépítési vagy az ingóságok újrabeszerzési értékét, tehát ha valamilyen váratlan káreset történik otthonunkban, a biztosító csak a kár töredékét fogja megtéríteni, és a fennmaradó összeget nekünk kell állnunk.
Az alulbiztosítottság veszélye fennállhat, ha az évek múlásával nem vizsgáljuk felül időnként lakásbiztosításunkat: ezt nemcsak felújítás vagy bármilyen más jellegű értéknövelés után, hanem a piac folyamatos változása miatt is célszerű megtennünk.
Ugyanakkor, ha viszont túl magas összeget határozunk meg, feleslegesen fizetünk magasabb díjat, mert a biztosító csak a tényleges kárértéket téríti meg. Ezesetben túlbiztosítottságról lehet beszélni. Emellett érdemes ellenőrizni, hogy van-e már érvényben lévő lakásbiztosítás az ingatlanra, a többszörös biztosítás elkerülése érdekében.
Az optimális biztosítási fedezetek összeállításában nagy segítséget nyújt lakásbiztosítás kalkulátorunk!
Mi történik a lakásbiztosítással halál estén?
Halál esetén a lakásbiztosítási szerződés nem szűnik meg automatikusan, hanem az örökösök vagy a hagyatéki eljárás során kijelölt új tulajdonos jogutódként beléphet a szerződésbe. Amíg a hagyatéki eljárás tart, a biztosítás továbbra is érvényben marad, és a díjfizetésről az örökösöknek vagy a hagyatéki gondnoknak kell gondoskodnia.
Az örökösöknek lehetőségük van a biztosítás módosítására vagy akár felmondására is, amennyiben másik biztosítót vagy eltérő fedezeti szintet szeretnének választani. Fontos, hogy a biztosítót haladéktalanul értesítsék az elhunyt tulajdonos haláláról és a tulajdonjog változásáról, hogy az új szerződési feltételeket megfelelően rendezhessék.
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
Hol a legolcsóbb a lakásbiztosítás?
A legolcsóbb lakásbiztosítást általában az online biztosítási kalkulátorok és összehasonlító oldalak segítségével lehet megtalálni, mivel ezek több biztosító ajánlatát is megmutatják. Az ár függ az ingatlan típusától, méretétől, elhelyezkedésétől és a választott fedezetektől.
Hogyan működik a lakásbiztosítás felmondása?
A lakásbiztosítás felmondását írásban lehet kezdeményezni a biztosító felé. a felmondási kérelmet postai úton, e-mailben vagy a biztosító által kezelt elektronikus felületeken is be lehet nyújtani. 2024 óta, évente kétszer van lehetőségünk a lakásbiztosítás felmondására: a hivatalos évfordulókor, illetve minden év márciusában.
Évfordulón (min. 30 nappal előre jelezve felmondási szándékát), "érdekmúlás" jogcímén, vagy 2025 márciusában „lakásbiztosítási kampány” jogcímmel mondhatja fel aktuális lakásbiztosítását.
Mit fedez a lakásbiztosítás?
A lakásbiztosítás jellemzően fedezetet nyújt tűz, vihar, beázás, betörés, villámcsapás, vezetékes vízkár és egyéb káresemények ellen. Egyes csomagok kiegészítő biztosításokat is tartalmaznak, például üvegtörésre, felelősségbiztosításra vagy elektronikai eszközök meghibásodására.
Mi kell egy új lakásbiztosítás megkötéséhez?
A biztosítás megkötéséhez szükség van az ingatlan adataira (címen, méreten, építési év, falazat típusa), az ingóságok becsült értékére, a biztosítási fedezetek kiválasztására és az ajánlat elfogadására. A szerződés online, telefonon vagy személyesen is köthető.
Hol kössek lakásbiztosítást?
Lakásbiztosítást lehet kötni biztosítótársaságoknál, bankoknál, biztosításközvetítőknél vagy online összehasonlító oldalakon. Érdemes több ajánlatot összehasonlítani, hogy a legjobb ár-érték arányú biztosítást találja meg. Az optimális biztosítási fedezetek összeállításában nagy segítséget nyújt lakásbiztosítás kalkulátorunk!
Mi a teendő, ha már kötöttem lakásbiztosítást?
Ha már van lakásbiztosítása, ellenőrizze a szerződés részleteit, hogy biztosan megfelelő fedezetet nyújt-e. Ha szükséges, módosíthatja a fedezeteket vagy kiegészítő biztosításokat kérhet. A biztosítási díjat időben be kell fizetni, hogy érvényben maradjon a szerződés.
Milyen lakásbiztosítást kell kötni a CSOK-hoz?
Ha CSOK Plusz támogatással vásárol ingatlant, kötelező lakásbiztosítást kötni, mivel az állam tíz évig jelzálogjogot tart fenn az ingatlanon. A biztosítás megléte a hitel folyósításának feltétele, de szabadon választhat biztosítót. Fontos, hogy a szerződés megfeleljen a támogatási előírásoknak, és a bankot zálogjogosultként bejegyeztesse, majd az erről szóló igazolást benyújtsa a hitelintézetnek.
A megfelelő biztosítás kiválasztásakor érdemes olyan csomagot választani, amely nemcsak az ingatlanra, hanem ingóságaira és személyi fedezeteire is kiterjed. Ha már rendelkezik lakásbiztosítással, érdemes felülvizsgálni a szerződést, különösen akkor, ha az ingatlan mérete vagy értéke változik. Több biztosító ajánlatait is érdemes összehasonlítani, hogy a lehető legjobb védelmet kapja!
Miben más a nyaralóbiztosítás a lakásbiztosítástól?
A nyaraló biztosítása eltér a hagyományos lakásbiztosítástól, mivel az ilyen ingatlanokat általában ritkábban használják, ezért nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Egy nyaralóban hosszabb ideig észrevétlen maradhatnak a károk, például csőtörés vagy beázás, valamint nagyobb eséllyel fordulhat elő betörés is. Emiatt érdemes olyan biztosítást választani, amely kifejezetten az időszakosan használt ingatlanokra szabott fedezeteket tartalmazza.
A biztosítás kiválasztásakor figyelni kell arra, hogy a biztosító milyen feltételekkel vállalja a fedezetet. Egyes biztosítók például előírhatják, hogy az ingatlant évente bizonyos időközönként ellenőrizni kell, vagy hogy rendelkeznie kell riasztóval. A fedezetek között érdemes szerepeltetni a természeti károk (vihar, jégverés, földrengés) elleni védelmet, valamint betöréses lopásra és rongálásra vonatkozó kiegészítő biztosítást is. Emellett sok biztosító ajánl speciális szezonális megoldásokat, amelyek az év bizonyos időszakára vonatkoznak, így optimalizálható a díjfizetés és a védelem mértéke.