Kötelező biztosítás kalkulátor 2025

Kötelező biztosítás kalkulátor 2025

Kalkuláljon és spóroljon nálunk!

Egyszerű KGFB összehasonlítás, online biztosításkötés árgaranciával.

Ellenőrizze, hogy van-e a jelenlegi KGFB szerződésénél kedvezőbb ajánlat, és váltson biztosítót egyszerűen!

Díjszámítás

Gépjármű vásárlás, üzembentartó váltás, öröklés, forgalomba való visszahelyezés, megszűnés (díjnemfizetés, közös megegyezés) esetén.

Díjszámítás
Biztosítók az oldalon
Allianz Hungária Biztosító Zrt.
Colonnade Insurance S.A. Magyarországi Fióktelepe
Generali Biztosító Zrt.
Genertel Biztosító Zrt.
Groupama Biztosító Zrt.
K&H Biztosító Zrt.
KÖBE Közép-európai Kölcsönös Biztosító Egyesület
Mapfre Asistencia S.A. Magyarországi Fióktelepe
AWP P&C S.A. Magyarországi Fióktelepe (Mondial Assistance)
Magyar Posta Biztosító Zrt.
SIGNAL IDUNA Biztosító Zrt.
UNION Vienna Insurance Group Biztosító Zrt..
UNIQA Biztosító Zrt.
Gránit biztosító
Cherrisk by UNIQA
Alfa Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.

Online kötelező biztosítás kötés - KGFB kalkulátor 2025

Általános információk a kötelező gépjármű biztosításról

Használt gépjárművet jellemzően magánforgalomban, vagy gépjármű-kereskedésben vásárolunk, de mindkét esetben szükségünk lesz kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra avagy KGFB-re.

A kereskedésben vásárolt gépjármű-felelősségbiztosításának megkötésekor hasonló helyzetben vagyunk, mint az új gépjármű vásárlása esetén (a kereskedésben nem biztos, hogy a legmegfelelőbb KGFB ajánlatot kapjuk).

A magánforgalomban történő vásárlásnál a legtöbbször elkövetett hiba, hogy valaki megveszi az autót, vagy motort, majd hazaindul vele úgy, hogy a kötelező biztosítás megkötését későbbre hagyja. A kevésbé kínos eset ilyenkor az, ha rendőri ellenőrzéssel találkozunk, de sokkal kellemetlenebb, ha véletlenül pont ekkor okozunk egy kárt. (Ez nem is olyan ritka eset, hiszen egy új, még meg nem szokott autóban ülve sokkal könnyebb hibázni.) Mivel az adásvétel ekkor jogilag már megtörtént, ilyenkor a régi tulajdonos kötelezője már nem érvényes (és nyilván nem is menne bele, hogy az ő kötelezője terhére rendezze a biztosító a kárt, rontva ezzel a saját bónuszát).

Épp ezért használt gépjármű vásárlása előtt is feltétlenül gondoskodjunk a kötelező gépjármű biztosítás megkötéséről!

Fontos tudnivalók a kötelező gépjármű biztosításról

Milyen teendőink, kötelezettségeink vannak a gépjármű-felelősségbiztosítással kapcsolatban?

Bármikor tudnunk kell igazolni, hogy rendelkezünk érvényes KGFB-vel

Ehhez a forgalmi engedélyünk mellett kell tartanunk a kötvényt vagy a biztosító által kiadott igazolólapot. Forgalmi engedéllyel nem rendelkező jármű (pl. segédmotoros kerékpár) esetében pedig a szerződéskötéskor kapott, majd a járműre felragasztott matrica szolgál erre a célra. Közúti ellenőrzéskor a rendőr a KGFB szerződés megkötését jogosult ellenőrizni, a díjfizetést már nem, de ennek ellenére - a felesleges viták elkerülése céljából - érdemes lehet befizetési bizonylatunkat, vagy annak másolatát szintén magunknál tartani.

Kötelező biztosítás befizetési bizonylatainak bemutatása műszaki vizsgán

Szintén elengedhetetlen a kötelező biztosításunk bizonylatainak bemutatása az időszakos műszaki vizsgán, valamint természetesen abban az esetben, ha netán baleset részesei lennénk. Ez utóbbi esetben - ha nem mi vagyunk a hibásak, akkor is - szükségünk lesz baleseti kárbejelentőre is, amely már nem csak papír alapon, hanem elektronikus formában is elérhető a gépjármű-tulajdonosok számára.

Zöldkártya beszerzése

Ha elhagyjuk az országot, feltétlenül szerezzük be a zöldkártyát is (ez nem azonos a környezetvédelmi vizsgálatot igazoló lappal), biztosítónk ezt is ingyen bocsátja rendelkezésünkre. Noha nemzetközi egyezmények szabályozzák, hogy mely országok fogadják el egymás kötelező szerződéseit és így elméletileg a legtöbb esetben erre a dokumentumra nem lenne szükség, a tapasztalat mégis azt mutatja, hogy bizonyos országokban a rendőrök kérik a zöldkártya bemutatását - és hát kinek van kedve egy idegen ország rendőrével az ő nyelvén jogi vitát folytatni?

Végezetül a legfontosabb tanács: baleset után, ha személyi sérülés is történt (ez esetben kötelező), ha külföldi gépjármű is részese a balesetnek, vagy ha a baleset résztvevőinek nem sikerül teljesen egyértelműen megállapodniuk a felelősség kérdésében, mindig hívjunk rendőrt, így sok további kényelmetlenségtől szabadíthatjuk meg magunkat!

A kárbejelentés folyamata

A kárbejelentés folyamata során első lépésként a baleseti bejelentőt (kék-sárga nyomtatvány) kell kitölteni, amely a biztosítók számára a kárrendezés alapját képezi. Ennek a dokumentumnak tartalmaznia kell a baleset részleteit, a résztvevők adatait, és szükség esetén egy egyszerű vázlatot a baleset helyszínéről. Az űrlap aláírása után javasolt a helyszín és a károk fotózása.** A baleseti bejelentés papír alapon vagy digitálisan, például a MABISZ e-kárbejelentő applikációjával is elvégezhető,** amely gyorsítja az adminisztrációt és lehetőséget biztosít fotók csatolására.

A károkozónak a balesetet követően 5 napja van bejelenteni a kárt a biztosítójánál, míg a károsultnak 30 nap áll rendelkezésére. Ha rendelkezésre áll CASCO biztosítás, akkor a saját biztosítónál is kérhető a kárrendezés. A biztosító a bejelentést követően kárszemlét végez vagy további adatokat kér, hogy a rendezés minél gyorsabban megkezdődhessen

Mennyibe kerül átlagosan a kötelező biztosítás díja?

Magyarországon az átlagos éves kötelező biztosítás díj általában 20-50 ezer forint között mozog, de ez a tartomány szélesebb is lehet, különösen fiatal, tapasztalatlan sofőrök vagy nagy teljesítményű autók esetében.

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díja számos tényezőtől függ. A gépjármű típusa, életkora, a tulajdonos lakhelye, valamint a vezetési előzményei (például a bonus-malus besorolás) mind befolyásolják a biztosítás díját.

Az átlagos díjakat emellett az is befolyásolja, hogy az adott biztosító milyen kedvezményeket kínál, például online kötési akciókat, hűségkedvezményeket vagy csökkentett díjakat a pontos fizetők számára. Az év végi váltási időszakban sokan találhatnak kedvezőbb ajánlatokat, ezért érdemes rendszeresen összehasonlítani a biztosítók tarifáit. A személyre szabott díjak kiszámításához minden esetben egyedi adatokra van szükség.

Természetesen, ha a kötelező biztosítás mellé CASCO-t is kötünk, az tovább növeli a biztosítási költségeket. A CASCO díját jelentősen befolyásolja, hogy milyen kiegészítő szolgáltatásokat választunk hozzá. Ilyen például az asszisztencia szolgáltatás, amely vészhelyzetekben nyújthat nélkülözhetetlen támogatást az autósok számára. Nézzük meg, pontosan mit takar ez a szolgáltatás, és miért érdemes rá külön figyelmet fordítani!

Mi az asszisztencia szolgáltatás?

Az asszisztencia szolgáltatás a gépjármű-biztosítások, köztük a CASCO biztosítások kiegészítő eleme , amely vészhelyzetekben nyújt segítséget az autósok számára. Ez a szolgáltatás magában foglalhatja a helyszíni javítás megszervezését, a jármű szervizbe szállítását, illetve az utasok további utazásának vagy elszállásolásának biztosítását. Az asszisztencia célja, hogy a balesetet vagy műszaki meghibásodást követően minimalizálja az autósok kellemetlenségeit, és gyors megoldást nyújtson a problémára.

A szolgáltatás tartalma és díja a biztosítótól függően változhat. Alapszintű csomagok általában csak a legszükségesebb segítséget nyújtják, például a jármű elvontatását, míg a prémium csomagok további kényelmi funkciókat kínálnak, mint például csereautó biztosítása vagy a baleseti helyszín környékén történő szállodai elhelyezés megszervezése.

Az asszisztencia szolgáltatás különösen hasznos lehet hosszabb utazások során vagy külföldön, ahol az autós kevésbé ismeri a helyi lehetőségeket.

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK (GYIK)

Mi az a KGFB, azaz a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás?

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) egy olyan biztosítás, amely törvényi előírás alapján minden jármű tulajdonosa számára kötelező. Célja, hogy fedezetet nyújtson a másoknak okozott anyagi károkra, így a balesetek okozói helyett a biztosító fizeti meg az érintettek kárát.

A KGFB-re vonatkozó szabályokat a 2009. évi LXII. törvény rögzíti (Gfbt.).

Mire terjed ki a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás?

A KGFB a közlekedési balesetek során másoknak okozott személyi sérülések, anyagi károk és egyéb jogi felelősséggel járó károk megtérítésére szolgál. Nem fedezi azonban az okozó járművében keletkezett károkat, ezt külön CASCO biztosítással lehet fedezni.

Milyen járművekre kell KGFB-t kötni?

KGFB-t minden közúti forgalomban résztvevő gépjárműre, motorkerékpárra, teherautóra és egyéb járműre kötni kell. Ide tartoznak a forgalmi engedéllyel rendelkező utánfutók is. A szabály vonatkozik magánszemélyekre és cégekre egyaránt.

Hol érvényes a kötelező biztosítás?

A kötelező biztosítás az Európai Gazdasági Térség (EGT) országaiban (az Európai Unió tagállamai plusz Izland, Liechtenstein, Norvégia, és Svájc) és a Zöldkártya rendszerhez csatlakozott országokban (ide jöjjön pár példa, főleg amik nem az EGT-ben vannak!!) is érvényes. Így külföldi utazások során is fedezetet nyújt a jogszabályokban meghatározott káreseményekre.

Mikor van lehetőség a biztosítás szüneteltetésére?

A KGFB szüneteltetése csak akkor lehetséges, ha a jármű ideiglenesen ki van vonva a forgalomból. Ilyen esetben a biztosítási díj fizetése szünetel, de a fedezet továbbra is fennáll arra az esetre, ha a járművet jogosulatlanul használnák.

Mikor lehet KGFB-t váltani?

A biztosítást évente egyszer, a szerződés évfordulóján lehet váltani. A felmondást a meglévő biztosítónál legkésőbb az évforduló előtt 30 nappal kell bejelenteni, majd új biztosítást kell kötni az évforduló napjára.

Mikor szűnhet meg a kötelező biztosítás?

A KGFB megszűnhet a jármű tulajdonosváltása, forgalomból való végleges kivonása vagy a biztosítási díj nemfizetése miatt. Díjnemfizetés esetén a biztosítási fedezet megszűnik, és a jármű üzemeltetése jogellenessé válik.

Mennyibe kerül a kötelező biztosítás?

Az éves kötelező biztosítás díj átlagosan 20-50 ezer forint között mozog, de fiatal sofőrök vagy nagyobb teljesítményű járművek esetében magasabb is lehet. A KGFB díja számos tényezőtől függ, mint például a jármű típusa, a tulajdonos lakhelye, és a vezetési előzmények.

Hogyan működik a bonus-malus rendszer?

A bonus-malus rendszer a járművezetők kockázati besorolását tükrözi. A balesetmentes évek után bonusz osztályba kerülhetünk, amely alacsonyabb díjat eredményez, míg a károkozás malus osztályba sorol, és növeli a díjat.

Mit érdemes tudni a Kártalanítási Számláról és a Kártalanítási Alapról?

A Kártalanítási Számla a biztosítatlan gépjárművek által okozott károk rendezésére szolgál, míg a Kártalanítási Alap a fizetésképtelenné vált biztosítók ügyfeleit védi. Mindkettőt a biztosítók finanszírozzák.

Mi az a baleseti adó?

A baleseti adó egy külön teher, amelyet a KGFB díján felül kell megfizetni. Az adó mértéke a biztosítási díj 30%-a, amelyet a biztosítók gyűjtenek be és továbbítanak az állam felé.
Ajánljuk figyelmébe...

A legjobb KGFB ajánlatok megtalálásához használja online kalkulátorunkat, amely segít összehasonlítani a különböző biztosítók díjait és szolgáltatásait, így könnyedén kiválaszthatja az Önnek legmegfelelőbb megoldást.

Vissza a lap tetejére

Utolsó frissítés dátuma: 2025. 01. 15.