Hogyan működik a kötelező biztosítás felmondása?
A gépjármű üzembentartójának feladata gondoskodni arról, hogy az autó rendelkezzen érvényes kötelező biztosítással, azonban vannak esetek, amikor szükséges a KGFB felmondása. Ebben az esetben vannak bizonyos szabályok és határidők, amiket be kell tartani. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen esetekben lehet szükséges a KGFB felmondása, valamint áttekintjük a KGFB felmondásának folyamatát, fontos szabályait, és azokat a tényezőket, amelyekre mindenképpen oda kell figyelni.
Ki kezdeményezheti a KGFB felmondását és miért?
A KGFB felmondására általában biztosítóváltás, a gépjármű eladása, vagy tulajdonváltás miatt lehet szükség. Valamint, a jármű forgalomból való kivonása miatt. A KGFB felmondását a gépjármű tulajdonosa kezdeményezheti, míg díjnemfizetés miatt a biztosító mondja fel szerződésünket, bizonyos esetekben pedig közös megegyezés alapján is történhet a kötelező felmondása.
Kedvező kötelező biztosítási ajánlatok, akár már aznapi fedezettel!
Ezeket a határidőket kell betartanunk
Fontos tudni, hogy 2010 januárja óta már nincsenek egységes biztosítási évfordulók: a kötelező biztosítás megkötésétől számított 1 évig érvényes a szerződésünk, ezért a biztosítóváltást is ehhez az időponthoz igazítva intézhetjük, hiszen a KGFB probléma mentes felmondása nem lehetséges bármikor, csak évente egyszer, a szerződéses évfordulókor. Ha kedvezőbb ajánlatot találunk egy másik biztosítónál, érdemes lehet váltani.
A KGFB felmondására az évforduló előtt leghamarabb 60, legkésőbb 30 nappal van lehetőségünk, ám nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, ugyanis a felmondásnak az évforduló előtti 30. napig be kell érkeznie a biztosítóhoz.
Ha lemaradtunk a határidőről, van esélyünk közös megegyezéssel felmondhatja a biztosítási szerződést. Ebben az esetben szintén írásban kell jeleznünk a felmondási szándékunkat a biztosító felé. Ilyen esetekben a biztosító elfogadhatja, illetve el is utasíthatja a kérelmet, így nem érdemes erre alapozni! Előfordulhat, hogy ilyen esetben az adott biztosító pótdíjat számol fel.
Érdekmúlás miatti
Ezen a jogcímen szűnik meg szerződésünk, ha eladjuk, esetleg ellopják, illetve, ha valamilyen oknál fogva használhatatlanná válik az autónk. Gépjármű eladásakor a vevő köteles új biztosítást kötni, az eladó biztosítása pedig automatikusan megszűnik. Ezen kívül a gépjármű végleges forgalomból való kivonásakor az autó biztosítása szintén megszűnik, amennyiben az okmányirodában lezárják a gépjármű nyilvántartását.
Kevesen tudják, hogy van egy olyan szituáció, amikor érdekmúlás okán nem mi, hanem a biztosító mondja fel a szerződésünket: ha a gépjárművet ideiglenesen kivonatjuk a forgalomból, és a maximális 1 év letelte után nem intézkedünk a visszahelyezés ügyében, szintén érdekmúlással szűnik meg a szerződésünk, a biztosító kezdeményezésére. Ilyenkor új szerződést kell kötnünk, ha ismét használatba vennénk autónkat.
A KGFB szerződés megszűnése díjnemfizetés miatt
Amennyiben az aktuális biztosítási díjat nem fizetjük be időben, szerződésünk díjnemfizetés miatt megszűnik. Ez számos negatív következménnyel és extra költséggel jár, valamint ilyen esetben a KGFB újrakötése is bonyolultabb, ugyanis csak bizonyos feltételek mellett köthetünk új szerződést.
Ha a Biztosítás.hu-t választjuk…
Online KGFB kalkulátor segítségével, otthonunk kényelméből intézhetjük a kötelező felmondását és a biztosítóváltást.
Amennyiben felmondási szándékunkat az évforduló előtti 33. napig jelezzük, a Biztosítás.hu munkatársai elintézik helyettünk a régi szerződés megszüntetését és az új szerződés megkötését.
Nem kell aggódnunk, ha nem tudjuk észben tartani ezt a sok határidőt: e-mailben értesítést kapunk az évforduló közeledtéről.
Ha elakadnánk az ügyintézés során, chaten, telefonon, vagy üzenetben kérhetünk segítséget.