Hogyan zajlik a gépjármű forgalomból történő kivonása és visszahelyezése?
Dönthetünk úgy, hogy autónkat véglegesen vagy ideiglenesen szeretnénk kivonatni a forgalomból. Felmerülhet a kérdés, hogy milyen helyzetben lehet érdemes az ideiglenes kivonást választani, és ez mennyi ideig tarthat? Nézzük, hogyan zajlik a gépjármű forgalomból történő kivonása és visszahelyezése!
Gépjármű kivonása a forgalomból: mikor lehet szükséges?
Fontos különbséget tenni a végleges és az ideiglenes kivonás között. Végleges kivonásra akkor kerülhet sor, ha az autó használhatatlanná válik, vagy valamilyen más okból kifolyólag biztosak vagyunk benne, hogy a jövőben nem szeretnénk majd újra forgalomba helyezni. Ha hosszabb ideig – de legfeljebb 1 évig – nem tervezzük használni autónkat, akkor érdemes kérvényezni a gépjármű forgalomból történő ideiglenes kivonását. Ilyen lehet például a tartós home office vagy egy hosszabb szerviz. A forgalomból történő kivonás azért lehet jó döntés ilyenkor, mert így mentesülhetünk az adott időszakra vonatkozó kötelező biztosítás és súlyadó megfizetése alól. A gépjármű forgalomból kivonása hivatalból is történhet, melyet például a közlekedési igazgatási hatóság vagy a rendőrség kezdeményezhet. Erre többek között az autó átírásának elmulasztása vagy gépjárműadó-tartozás eseteiben kerülhet sor.
Kedvező kötelező biztosítási ajánlatok, akár már aznapi fedezettel!
Hogyan kezdeményezhető az autó ideiglenes kivonása?
Ahhoz, hogy autónkat ideiglenesen kivonassuk a forgalomból, a jármű üzembentartójának vagy meghatalmazottjának egy erre vonatkozó kérelmet kell leadnia személyesen bármelyik kormányablakban vagy online. A kérelemben meg kell határoznunk, hogy mennyi időre kívánjuk a forgalomból kivonatni a járművet – ez maximum 6 hónapos időtartam lehet. Még a 6 hónap letelte előtt lehetőségünk van további fél évre meghosszabbítani igényünket. Fontos tudni, hogy visszamenőleg nem nyújthatunk be kérelmet, a gépjármű forgalomból történő kivonásának legkorábbi kezdő időpontja az igénylést követő nap lehet.
Mik a teendők forgalomba való visszahelyezés esetén?
A kivont autó ismételt forgalomba helyezése sem zajlik másként, mint az ideiglenes kivonás: személyesen bármelyik kormányablakban vagy online intézhetjük, egy kérelem benyújtásával. Ezt a kérelmet akkor kell benyújtanunk, ha az ideiglenes kivonás letelte előtt szeretnénk újra használatba venni autónkat. A forgalomba történő visszahelyezés automatikusan megtörténik az ideiglenes kivonásról szóló kérelemben meghatározott határidőt követően. Kivételt képez ez alól természetesen az az eset, amikor egy újabb kérelemben további 6 hónapra meghosszabbítjuk igényünket.
Ezekre érdemes még figyelni
Nagyon fontos, hogy a forgalomból kivont gépjárművel a kivonás időtartama alatt közúti forgalomban nem közlekedhetünk, ez szabálysértésnek minősül! Mind az ideiglenes kivonás, mind a visszahelyezés ügyében a gépjármű üzembentartója vagy az ő meghatalmazottja járhat el – utóbbi esetben a kérelemhez a meghatalmazást is csatolni kell. A végleges kivonásra vonatkozó kérelmet a gépjármű tulajdonosa nyújthatja be. Ezen kívül meg kell fizetnünk az úgynevezett igazgatási szolgáltatási díjat a gépjármű forgalomból kivonásakor és az újra forgalomba helyezéskor egyaránt. Ezt a költséget még a kérelem benyújtása előtt kell rendeznünk, ugyanis a benyújtás feltétele a befizetésről szóló igazolás megléte.