Lakásbiztosítás árvízkárra: ezekre kell figyelni
Azoknak, akik folyó partján élnek, valós kockázatot jelenthet egy árvíz – sőt, ritkább esetben akár tóparton is előfordulhat –, ezért feltétlenül érdemes erre előre felkészülni, még akkor is, ha nem szívesen gondolunk bele, hogy ez akár velünk is megtörténhet. Árvízkárosultként a lelki tényező mellett sajnos az anyagi megterheltetéssel is számolnunk kell, de szerencsére ez utóbbira lakásbiztosítással felkészülhetünk: válasszunk olyan biztosítást, amely segítséget nyújt árvízkárok esetére. Cikkünkben megmutatjuk, mire kell figyelni ezzel kapcsolatban!
Mit nevezünk árvízkárnak, és mi nem az?
A nyílt vízfelületek – például folyók, tavak – vízszintjének jelentős megemelkedését, és ezáltal a gátakkal védett területeken történő elöntést nevezzük árvíznek. Ennek megfelelően árvízkárosult az, akinek az otthonában az ilyen módon kiöntött, nagy mennyiségű víz kárt tesz. Nem nevezzük árvízkárnak az árterületen – tehát gáttal nem védett területen – keletkezett károkat, illetve a talajvíz vagy belvíz okozta káreseményeket sem.
Hasonlítsa össze partnereink lakásbiztosítási ajánlatait kalkulátorunkkal!
Az ingatlan- és az ingóságbiztosítás egyaránt fontos
Az árvíz az olyan elemi károk közé tartozik, amelyek esetén a legtöbb lakásbiztosítás megfelelő védelmet nyújt. Fontos kihangsúlyozni azonban, hogy ingóságbiztosítás nélkül csak az épületben keletkezett károk helyreállításában segít a biztosító, ám árvíz esetén sajnos az értéktárgyaink is sérülhetnek. Ilyen esetben anyagilag megterhelő lehet a bútorok, elektronikai eszközök vagy bármely más, nagy értékű ingóságunk pótlása, ezért érdemes erre is gondolni, amikor lakásbiztosítást választunk. A Biztosítás.hu lakásbiztosítás kalkulátorában a „Mire szeretne biztosítást kötni?” kérdésnél válasszuk az épület és ingóság opciót, így az ajánlati oldalon olyan biztosításokat hasonlíthatunk majd össze, amelyek ingóságaink védelmét is magukban foglalják – ezek közül egyszerűen kiválaszthatjuk azt, amely számunkra a legmegfelelőbb. Kiegészíthetjük a védelmünket, ha lakásbiztosításunk mellé CASCO-t is kötünk, így akkor sem kell aggódnunk az anyagiak miatt, ha autónk is megsérül az árvíz következtében: a CASCO elemi károk esetére is fedezetet nyújt.
Árvíz biztosítás esetén figyeljünk a várakozási időre!
Bizonyos káreseteknél a biztosítók úgynevezett várakozási időt írnak elő, ami azt jelenti, hogy a biztosítás megkötésének időpontjától számított 15, vagy akár 30 napban a biztosítás nem nyújt fedezetet. Emiatt fontos, hogy ne csak akkor gondoljunk a biztosításra, amikor már az árvíz jelei mutatkoznak – ennél hamarabb kell megkötnünk a megfelelő lakásbiztosítást annak érdekében, hogy baj esetén anyagi segítséget kapjunk. Nemcsak árvízkár esetén, hanem más káreseményeknél is lehet várakozási idő, erről mindenképp érdemes tájékozódnunk a szerződési feltételekből.
Milyen kármegelőzési kötelezettségeink vannak?
Árvízkészültség bejelentésekor az érintett területeken élőknek kötelességük ingóságaikat a lehető legmagasabban elhelyezni. Ez jelentheti azt, hogy az emeletre költöztetünk minden olyan tárgyat, ami mozdítható, de az is jó megoldás lehet, ha egy magasabb polcra helyezzük a kisebb méretű értéktárgyainkat. Ha a pincében is vannak értéktárgyaink, fontos megjegyezni, hogy csak akkor kaphatunk kártérítést ezek sérülése esetén, ha a talajszinttől legalább 20 cm-es magasságban helyeztük el őket – ez például felhőszakadáskár esetén is így működik. Az elöntésveszély miatt a lakást mindenképp áramtalanítanunk kell, és természetesen a legfontosabb saját testi épségünk védelme, ezért egy esetleges kitelepítésnél ne próbáljunk meg ingóságaink védelme miatt mégis a helyszínen maradni.